ultrasonografia

kw. 4, 2022 | Zabiegi

Czy ultrasonografia położnicza może wykryć choroby?

W dzisiejszych czasach technologia w dziedzinie medycyny znacznie się rozwinęła, a dzięki postępowi technicznemu każdą chorobę można wykryć za pomocą prostego testu medycznego. Obecnie w dziedzinie położnictwa przeprowadza się badania, dzięki którym można zbadać płód rozwijający się w łonie matki — mówimy tu o ultrasonografii położniczej. Badania ultrasonograficzne pozwalają na badanie płodu z łona matki, gdzie można zmierzyć jego wielkość oraz to, jak rośnie w czasie ciąży. Pozwala również wykryć wszelkie anomalie, jakie mogą wystąpić u płodu, a tym samym ocenić, jakie leczenie powinno być zastosowane w przypadku tych anomalii.

Podstawowa charakterystyka ultrasonograficznych badań położniczych.

Położnicze badanie ultrasonograficzne ma pewne cechy, które pozwalają na kompleksowe badanie całej ciąży od momentu jej wykrycia do jej końcowego etapu.

1. Pozwala ona potwierdzić podejrzenie ciąży przy występowaniu różnych objawów.

2. Za pomocą tego badania można określić, gdzie znajduje się dziecko.

3. Można określić wiek ciążowy płodu.

4. Wykrywana jest liczba płodów.

5. Można ocenić wzrost i rozwój dziecka.

6. Badanie ultrasonograficzne może być wykorzystane do zbadania łożyska i poziomu płynu owodniowego.

7. Umożliwia ona badanie wad wrodzonych u dziecka.

8. Badania ultrasonograficzne mogą być wykorzystane do zbadania ewentualnych komplikacji u dziecka.

9. Badanie to pozwala określić położenie dziecka przed porodem.

Jakie jest znaczenie badań ultrasonograficznych w położnictwie?

Położnicze badania ultrasonograficzne są bardzo potrzebne, ponieważ umożliwiają dogłębne zbadanie wzrostu i rozwoju płodu w łonie matki. Ponadto badania te ułatwiają wykrywanie problemów matczynych i płodowych w czasie ciąży. Ponadto można wyraźnie zobaczyć, jak kształtuje się dziecko, łożysko i płyn owodniowy. Dzięki temu badaniu będzie można wyraźnie zaobserwować i określić wiek ciążowy dziecka, jego wagę i wielkość. Z drugiej strony pozwoli to również na wczesne wykrycie różnych problemów, co w wielu przypadkach może nawet uratować życie dziecka i matki. Ponadto dzięki temu badaniu można nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem i rodzicami. Dlatego ważne jest, aby przez cały okres ciąży wykonywać badania ultrasonograficzne, aby śledzić ogólny rozwój i wzrost dziecka.

Kiedy zaleca się wykonywanie ultrasonografii położniczej, aby sprawdzić, czy wszystko w ciąży przebiega prawidłowo?

Od pierwszego momentu podejrzenia ciąży należy przeprowadzić różne badania, aby potwierdzić jej istnienie, a tym samym umożliwić kontrolę. Po wykryciu ciąży, w pierwszym lub drugim miesiącu ciąży należy przeprowadzić ultrasonografię położniczą, aby ocenić ogólny wzrost i rozwój dziecka. Należy je przeprowadzać okresowo, a generalnie zaleca się, aby w czasie ciąży przeprowadzać je trzykrotnie w następujący sposób.

1. W pierwszym trymestrze ciąży.

Badanie ultrasonograficzne w pierwszym trymestrze pozwoli upewnić się co do istnienia dziecka i jednocześnie jego położenia, a także poznać rytm serca dziecka i określić czas porodu.

2. W drugim trymestrze ciąży.

W drugim trymestrze ciąży konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego, które umożliwia wykrycie i wykluczenie wszelkich problemów z rozwojem dziecka. Ponadto lekarz będzie mógł pokazać Ci dziecko pod różnymi kątami i być może uda się ustalić jego płeć.

3. W trzecim trymestrze ciąży.

Na tym etapie ciąży badanie ultrasonograficzne i inne testy trzeciego trymestru pozwalają poznać położenie dziecka przed porodem, a także zaobserwować, czy dziecko nie ma owiniętej pępowiny. To ostatnie badanie ultrasonograficzne posłuży również do podjęcia decyzji o sposobie prowadzenia porodu.

Od którego tygodnia można wykonywać ultrasonograficzne badania położnicze?

Wiemy, że badania ultrasonograficzne są wykonywane okresowo w czasie ciąży i że zazwyczaj przeprowadza się trzy badania ultrasonograficzne w trzech trymestrach ciąży. Jednak ultrasonografię położniczą można wykonywać od 11. do 14. tygodnia, co odpowiada pierwszemu trymestrowi ciąży. Z drugiej strony, kolejne badania ultrasonograficzne będą wykonywane w 22 lub 26 tygodniu drugiego trymestru, a ostatnie w 34 lub 36 tygodniu trzeciego trymestru ciąży.

W jaki sposób ultrasonografia położnicza pomaga w wykrywaniu chorób?

Położnicze badania ultrasonograficzne umożliwiają zbadanie wszystkich zmysłów rozwijającego się dziecka w łonie matki, a także stanu łożyska, płynu owodniowego i macicy. Ponadto dzięki temu badaniu można w porę wykryć ewentualne choroby lub nieprawidłowości we wzroście dziecka, tak aby można je było na czas leczyć z pomocą lekarza specjalisty, z którym jest się pod opieką prenatalną.

Polecane Artykuły

Polecane

Jak usunąć worki pod oczami: 10 skutecznych sposobów

Wystarczy dosłownie pięć minut, aby skóra pod oczami znów wyglądała świeżo. Jak szybko pozbyć się worków pod oczami? Dzięki tym technikom opuchlizna zniknie niemal natychmiast, ale efekt nie utrzyma się długo — w najlepszym wypadku kilka godzin. Użyj ich, jeśli chcesz...

czytaj dalej