dzieci

lis 23, 2021 | Choroby

Dziecko starszych rodziców i dziecko zbyt młodych rodziców

Ludzie zostają rodzicami w różnym wieku. Jednych dopada rodzicielstwo w wieku bardzo młodym, bo nastoletnim i zazwyczaj jest to ciąża nieplanowana, bo w wieku 16, czy 17 lat niewiele osób planuje posiadanie potomstwa i pragnie wchodzić w pieluchy i w kaszki. Bardzo często ciąża w starszym wieku również nie jest planowana a zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się u kobiety około pięćdziesiątki. Nie zdarza się to często, lecz czasem się również zdarza. Bo to, że kobiety dziś rodzą dzieci po czterdziestce jest już niemalże normą, lecz blisko pięćdziesiątki to raczej rzadkość. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i urodzić dziecko a potem wychować je najlepiej, jak się potrafi. I tu pojawia się pytanie, jaka jest różnica pomiędzy wychowaniem dziecka przez bardzo młodych rodziców i rodziców starszych?

Jakie są podobieństwa i różnice?

– Głównym podobieństwem jest to, że zarówno młodzi, jak i starsi rodzice mają szansę na to, aby wychować swoje dziecko na szczęśliwego człowieka. Jedni i drudzy mogą również obdarzać swoje dziecko miłością i zainteresowaniem oraz akceptacją.
– Do różnic pomiędzy bardzo młodymi i starszymi rodzicami należy to, że starsi rodzice poświęcają swojemu dziecku więcej czasu i ich rodzicielstwo jest bardziej świadome. Starsi rodzice bardzo często są również zbyt opiekuńczy w stosunku do swojego małego dziecka, czego na ogół nie czynią rodzice młodzi, bo sami są jeszcze praktycznie dziećmi. Różnica tkwi także w tym, że starsi rodzice zazwyczaj są już dobrze usytuowani materialnie czego młodszym rodzicom brakuje. Jednak szczęśliwe dziecko, to wcale nie znaczy bogate dziecko, bo zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najbardziej liczy się poświęcony dziecku czas, zainteresowanie dzieckiem, okazywanie mu miłości, serwowanie drobnych przyjemności oraz tolerancja. Starsi rodzice mają co prawda większe doświadczenie w wychowaniu dzieci, lecz czasem ich metody są przestarzałe. Za to młodzi rodzice posiadają więcej energii, siły i chęci do zabawy z dzieckiem. I bardzo często wychowują swoje dziecko po nowoczesnemu i bardziej jako przyjaciele niż rodzice.

Minusy w wychowaniu dziecka przez rodziców młodocianych i rodziców w starszym wieku

Największym minusem jest to, że choć śmierć nie wybiera, to jednak zwykło się myśleć, że młodzi rodzice zdążą wychować swoje dziecko, czego nie myśli się już tak o starszych rodzicach. Poza tym starszy wiek niesie ze sobą dolegliwości, choroby a czasem również niepełnosprawność na co musi patrzeć dorastające dziecko posiadające starszych rodziców. Ponadto nastoletnie dziecko rodziców na przykład sześćdziesięcioletnich, czy sześćdziesięciopięcioletnich niejednokrotnie ma w domu więcej zajęć związanych z pomocą starszym rodzicom. Nie bez minusów jest także wychowanie dziecka w rodzinie, gdzie rodzice sami są jeszcze nastolatkami i traktują swoje dziecko czasem, jak zło konieczne pozbywając się go z domu i podrzucając dziecko każdemu kto wyraża chęć opieki a więc dziadkom, koleżankom, sąsiadom, znajomym. Dzieje się tak, bo młodzi ludzie mają przed sobą jeszcze naukę a i często sami pragną zabawić się z rówieśnikami. I tak podsumowując można powiedzieć, że dziecko starszych rodziców obciążone jest obowiązkami a dziecko zbyt młodych rodziców często nie czuje, że ich w ogóle ma.

Twarde dane o macierzyństwie

Jeszcze kilka dekad temu pierwsze dzieci rodziły kobiety około 24 roku życia. Dziś uległo to dużej zmianie. Młode kobiety zdobywają wykształcenie, poszukują pracy adekwatnej do wykształcenia, usamodzielniają się i dopiero potem około 30 roku życia myślą o założeniu rodziny. I choć często rodzą również młode dziewczyny, to jednak dziś coraz więcej kobiet decyduje się na potomstwo dopiero po 30 a nawet po 40 roku życia. Według Głównego Urzędu Statystycznego ponad 60 % kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko w przedziale wiekowym 35-39 lat. A 12 % kobiet decyduje się na ciążę w wieku 40-45 lat. W Polsce rodzą również bardzo młode kobiety, lecz macierzyństwo u bardzo młodej kobiety a tym bardziej u starszej kobiety wiąże się z większymi obciążeniami dla matki, jak i dla dziecka. W przypadku matek młodocianych, czyli nastoletnich matek sytuacja przedstawia się tak, że na przykład w 2018 roku 39 matek urodziło swoje pierwsze dziecko w wieku 14 lat, 159 w wieku 15 lat, 536 w wieku 16 lat, 1373 w wieku 17 lat, 2691 w wielu 18 lat i 4426 w wieku 19 lat.

Polecane Artykuły

Polecane

Higiena jamy ustnej, jak zacząć dbać o zęby?

Dlaczego też i tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej? Zdrowie takowej to jamy ustnej charakteryzuje się też i nie tylko co sprawnością całego to narządu żucia, ale też i bardzo dobrą kondycją wszystkich też i jego elementów. Jama ustna to tak naprawdę nie tylko...

czytaj dalej

Zęby na całe życie. Zalety ruchomych protez.

Postęp technologiczny pozwala nam dziś cieszyć się wspaniałymi zębami niezależnie od wieku. Bez względu na to, jak bardzo dbamy o zęby, czasami utrata niektórych z nich jest nieodwracalna. Zdarza się to częściej u osób w pewnym wieku i nie ma znaczenia, jak czysto i...

czytaj dalej